Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy przejęciu pracodawcy liczą się fakty, a nie wola stron

22 września 2022 | Kadry i Płace | Ryszard Sadlik

Jeśli placówka, w której jest zatrudniony pracownik, przechodzi pod władanie innego podmiotu, staje się on jego pracodawcą. Nie ma znaczenia wiedza stron, że następuje przejęcie zakładu pracy lub jego części.

Przekształcenia własnościowe są stałym elementem życia gospodarczego. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, że wiążą się one również ze skutkami w zakresie sytuacji prawnej przejmowanych pracowników. W praktyce ustalenie, kiedy dochodzi do przejęcia przez nowego pracodawcę określonej części zakładu pracy, bywa przedmiotem licznych sporów.

Następca prawny

W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 § 1 k.p.). Nie dotyczy to tylko tych osób, które świadczą pracę na innej podstawie niż umowa o pracę (np. na podstawie powołania lub mianowania) – przejmujący zakład nie wchodzi wówczas z mocy prawa w dotychczasowe stosunki pracy, lecz jest zobowiązany zaproponować im nowe warunki pracy i płacy (§ 5).

Oznacza to, że co do zasady w razie zmiany pracodawcy na podstawie art. 231 § 1 k.p. następuje przejęcie przez nowego pracodawcę wszystkich – zarówno majątkowych, jak i niemajątkowych – praw oraz obowiązków wynikających z istniejących dotąd umów o pracę.

Zakład pracy lub jego część

Zawarte w art. 231 § 1 k.p. pojęcie zakładu pracy występuje w znaczeniu przedmiotowym, czyli oznacza pewien zespół środków materialnych i osobowych, składający się na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12376

Wydanie: 12376

Spis treści

Reklama

Zamów abonament